Error message

  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhost/wsswinm.edu.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhost/wsswinm.edu.pl/modules/block/block.module).

Jak rozliczać pit 28? Jakiego rodzaju zasady należy znać? Co jest najistotniejsze w czasie rozliczenia tej deklaracji?

Od naszych autorów

Czy wiadomo do jakich spraw służy pit 28 i jak go należy wypełnić? Wiele osób każdego roku musi go wypełniać, ale nie każdy wie, jak tego dokonać. W naszym poradniku rozwiejemy różnorodne wątpliwości.
podatek
Author: eFile989
Source: http://www.flickr.com
Taką deklarację powinniśmy wypełnić, jak w roku podatkowym mamy przychody opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych z dwóch obszarów. Może to być pozarolnicza działalność gospodarcza, z innej różnorakie umowy, typu umowa najmu, dzierżawy albo innych umów o dosyć podobnym charakterze. Deklaracja takiego rodzaju może odnosić się do osób, które do 20 stycznia roku podatkowego złożyły pisemne oświadczenie o doborze właśnie tego rodzaju opodatkowania.

Jeżeli zaś zaczynasz prowadzenie pozarolniczej działalności w czasie roku podatkowego, to takie oświadczenie składa się do dnia, jaki poprzedza dzień rozpoczęcia tego rodzaju działalności, nie powinien być to jednakowoż później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. W sytuacji zdobywania przychodu z wynajmu, jaki jest opodatkowany ryczałtem oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania składa się nie później niż do 20 dnia miesiąca który następuje po miesiącu, jak osiągnął dochód z takiego tytułu (rozlicz pit 2016 online). Może być również do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy tego typu przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego. Prawo do ryczałtu obowiązuje na pełny rok podatkowy, ale w roku kolejnym już to nie jest obowiązujące, jak podatnik będzie przekraczał limit przychodu 150.000 euro.
rozliczenie
Author: eFile989
Source: http://www.flickr.com
Podatnik jednakże może utracić prawo do ryczałtu przez rozszerzenie przedmiotu działalności o czynności, których nie może się rozliczać ryczałtem albo w związku z wykonywaniem czynności na rzecz byłego albo aktualnego pracodawcy przez określony czas od chwili podjęcia działalności. Przekroczenie limitu przychodów w momencie roku podatkowego nie ma bezpośredniego wpływu na ogólne zasady. Za określony rok podatkowy, także po przekroczeniu limitu musimy przedłożyć deklarację pit 28. Najkorzystniej zrobić to przez internet, czyli pit 28 - pity 28. Tego rodzaju działania znacznie pomaga w przeprowadzeniu całego działania. Taka procedura jest tak więc znacznie bardziej łatwa i prędzej jesteśmy w stanie ją wykonać, nie ruszając się nawet z domu.