Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/wsswinm.edu.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/wsswinm.edu.pl/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wsswinm.edu.pl/includes/menu.inc).

Życie zwykle nie jest usłane różami i nasze relacje z przełożonym są w stanie nas doprowadzać do szału

Od naszych autorów

Niestety czasami zdarza się, że nie możemy wytrzymać w pracy. Przyczyn jest niestety kilka.


Niektórzy posiadają pracę idealną. Po prostu wszystko im pasuje: miejsce pracy, szef, godziny pracy, współpracownicy, zadania i nawet wynagrodzenie.


kodeks pracy
Author: Wawel Service


Szkolenie
Author: Caro Griffin
Source: http://www.flickr.com




Tego typu ludzi jest pewnie niewiele, ponieważ cuda nie zdarzają się codziennie. Wiele jest jednak ludzi, którzy mówią, że minusy ich pracy wydają się być mało denerwujące, że są w stanie sobie z nimi jakoś dać radę. Czasami niestety sytuacja jest tak bardzo okropna, że powinniśmy pomyśleć o odwrocie. Mądrym wyjściem jest wówczas poszukiwanie nowej pracy.

Frapuje Cię kwestia podnoszona w tym tekście? Przeczytaj poza tym też inne pokrewne posty - po prostu wejdź tutaj doradcy kredytowi wrocław.

Kiedy już ją znajdziemy, to w dotychczasowym miejscu zatrudnienia składamy wypowiedzenie. Może ono ciągnąć się nawet do trzech miesięcy (w zależności od tego, jak długo tam przepracowaliśmy). Jednak możemy zasugerować przełożonemu rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Jest to dobre wyjście dla ludzi, którym zależy na czasie albo dla tych, którzy nie są w stanie już znieść siedzenia w znienawidzonym miejscu. Powinniśmy zaproponować przełożonemu jakąś konkretną datę. Może, ale wcale nie musi się on na nią zgodzić. Trzeba jednak starać się dojść do kompromisu. Możemy przykładowo zaproponować, że w czasie, kiedy będziemy jeszcze obecni w firmie, przyuczymy nową osobę na nasze stanowisko. Powinniśmy wówczas też wybrać nasz zaległy urlop.


Ważne jest to, by być świadomym tego, że takie porozumienie powinniśmy zawrzeć na piśmie. Umowy ustne w żadnym wypadku nie powinny mieć tu miejsca.