Error message

  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhost/wsswinm.edu.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhost/wsswinm.edu.pl/modules/block/block.module).

Podstawowe informacje o zastosowaniu komórek macierzystych w nowoczesnej medycynie.

Od naszych autorów

Ludzie od bardzo dawna szukają sposobu na uzyskanie długowieczności, i dużo wskazuje na to, że wreszcie udało im się trafić na taki sposób. A sposobem tym są komórki macierzyste, które od jakiegoś czasu znalazły się w centrum zainteresowania.

badania, nauka, innowacje
Author: 123dan321
Source: http://www.sxc.hu
Zasadniczo macierzyste komórki posiadają równocześnie dwie zasadnicze zdolności,czyli mogą się w nieograniczony sposób dzielić a także rozwijać się do dowolnej inne komórki ciała. I ta ostatnio wymieniona właśnie cecha jest tak bardzo pożądana, bo w teorii komórki macierzyste mogą się przekształcić w każdą tkankę, która uległa uszkodzeniu u pacjenta.

Czy znasz już taki świeży tekst? Znajdziesz w tamtym miejscu istotnie sporą ilość atrakcyjnych wiadomości na tego typu temat. Zobacz a nie pożałujesz!

Rzecz jasna nie dzieje się to tak sobie, będą do tego potrzebne odpowiednie warunki, które dopiero są poznawane przez naukowców. Badania na macierzystymi komórkami zaczęły się tak naprawdę pod koniec ubiegłego wieku, i przez minione piętnaście lat naukowcy odkryli już naprawdę dużo. Lecz do tego, żeby je rzeczywiście wykorzystywać do leczenia rozmaitych chorób jest daleko, choć same początki naprawdę dobrze wyglądają.

Tak naprawdę komórki macierzyste obecne są w naszych ciałach w licznych narządach, na przykład w wątrobie, szpiku kostnym, rogówce i siatkówce oczu (okulary przeciwsłoneczne korekcyjne) oraz w zębach. Jednak najbardziej wartościowe komórki otrzymuje z pępowinowej krwi, dlatego też coraz częściej jest ona pobierana przy urodzinach dziecka. Przez swoje właściwości, czyli przekształcaniu się w każdy inny rodzaj macierzyste komórki być może pozwolą na to, żeby za ich pomocą leczyć wiele różnych chorób, na jakie obecnie nie ma żadnych leków.medycyna, leczenie
Source: pixabay.com
Obecnie prowadzi się badania które dotyczą zastosowania prezentowanych komórek w chorobie Parkinsona, miażdżycy, demencji oraz uszkodzeniach nerwów. Lecz badania są znacznie szersze, a naukowcy bez przerwy informują o następnych przełomowych zastosowaniach, które łamią dotychczasowy stan wiedzy. Przykładowo ostatnio wykorzystywać je zaczęto do leczenia pacjentów po przebytym zawale serca, osiągając sporą poprawę stanu pacjentów bez skutków ubocznych.