There are currently 0 users online.
Jak może być opodatkowany przedsiębiorca zakładający agencję pośrednictwa pracy?
Od naszych autorów
Submitted by addmean on Wed, 02/15/2023 - 17:21
Agencją pracy określamy instytucję, jaka świadczy usługi w zakresie poradnictwa zawodowego i pracy tymczasowej lub doradztwa personalnego.
Pośrednictwo pracy, jest to udzielanie pomocy w pozyskaniu dobrego zatrudnienia albo odmiennej pracy zarobkowej.
Source: teamworking.com
Może to być również pomoc pracodawcy w znalezieniu nowych członków personelu o określonych kwalifikacjach zawodowych. Prowadzenie agencji zatrudnienia reguluje ustawa z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej. Taka agencja pośrednictwa zatrudnienia żąda wpisu do ewidencji podmiotów prowadzących Agencje zatrudnienia. Może się również zdarzyć tak, że wpis do tego typu rejestru nie jest niezbędny. W Polsce agencja pośrednictwa zatrudnienia mogłaby być prowadzona w jakiejkolwiek postaci oprócz spółki partnerskiej. Spółka partnerska jest zarezerwowana dla wolnych zawodów. Osoba, która chce prowadzić agencję pośrednictwa zatrudnienia posiada do doboru jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę jawną, spółkę komandytową lub spółkę akcyjną.
Author: Iwan Gabovitch
Source: http://www.flickr.com
Przeważnie wybierany typ działalności to wpis osoby fizycznej do CEIDG. Jest to tzw. jednoosobowa działalność gospodarcza. W przypadku prowadzenia tego typu agencji w szerszym zakresie, trzeba zastanowić się nad spółkami osobowymi i kapitałowymi. Trzeba pamiętać, że kiedy zdecydujemy się na odmienną formę działalności gospodarczej niż jednoosobowa działalność lub spółka cywilna, musimy liczyć się z w większym stopniu skomplikowanymi sposobami prowadzenia rachunkowości. Agencję pośrednictwa pracy trzeba zarejestrować w CEIDG albo w KRS. Osoba, która zakłada biuro pośrednictwa zatrudnienia ma do wyboru opodatkowanie na zasadach ogólnych lub podatek liniowy. Gdy rozliczamy się na regułach ogólnych, w takiej sytuacji moglibyśmy odliczyć 18% podatku, jeśli nasze dochody nie przewyższą 85 528 000.
Jeśli jednak dochody byłyby wyższe, będziemy zmuszeni obliczyć 32% podatku. Zaletą zasad ogólnych jest możliwość odliczenia ulg, które planowane są w ustawie i możliwość rozliczenia się z małżonkiem.